Багато хто думає, що генератори та джерела безперебійного живлення – взаємно замінні та ідентичні. Але це не так. ДБЖ - пристрої, які дають струм тільки на деякий час. Їхні роботи вистачає саме на те, щоб зберегти на комп'ютері важливу інформацію, наприклад. Генератор може виробляти електрику в рази довше.
Існує ще один пристрій, який також багато хто плутає з генераторами. Це – стабілізатори напруги. Вони вирівнюють напругу, якщо мережі відбуваються стрибки. Стабілізатори захищають техніку від різкої зміни напруги мережі, продовжуючи тим самим термін служби електроприладів.
Перш ніж відповісти на питання, як підключити генератор до мережі будинку, потрібно розуміти, які генератори взагалі можна підключати до домашньої мережі.
Існує три основні види генераторів за типом двигуна:

  • бензинові;
  • дизельні;
  • газові.

Бензиновий генератор використовують тільки на короткий час, його робота не підходить для тривалих навантажень. Якщо основне джерело живлення, бензинові агрегати варто купувати тільки для підтримки роботи пристроїв на нетривалий час (до 12 годин), якщо трапляється частий перебій мережі.
Дизельний генератор – найпотужніший агрегат. Це по суті дизельна станція, яка здатна безперервно виробляти електрику, або використовуватися як резервний генератор для освітлення будинку.
Газові генератори споживають найменше палива, тому і вважаються найекономнішими генераторами. Працювати можуть як від газового балона, так і газової магістралі.Також як паливо в одному генераторі може використовуватися і газ і бензин – з можливістю перемикання. Їх називають двопаливними.


Існує ще два види генератора – інверторні та зварювальні.

Як паливо може використовуватися і газ, і бензин.
Інверторні генератори мають відмінну особливість – регулювання продуктивності. Наприклад, під час відключення світла до генератора підключаються всі прилади, що знаходилися у будинку. Якщо вимкнути якийсь пристрій, спрацює автоматичне регулювання продуктивності, генератор сам зменшить навантаження.
Зварювальні генератори призначені для живлення зварювальних апаратів, переважно ручних.
Від типу генератора також залежить кількість фаз та система охолодження.


За кількістю фаз генератори діляться на однофазні (вихідна напруга 220 В) і трифазні (380 В).

Перші застосовуються в житлових будинках, де присутня лише одна лінія живлення та заземлення. Трифазний генератор забезпечує електропостачання по трьох лініях живлення, лінія заземлення одна.
У генераторах використовується повітряний чи рідинний тип охолодження. Перший використовується на генераторах чи електричних станціях, потужність яких не перевищує 6 кВт. Рідинне охолодження встановлюються на потужніших генераторах, кількість мотогодин яких становить близько тридцяти тисяч. Такі генератори купити краще на офіційних сайтах або спеціалізованих магазинах, щоб виключити втручання в пристрій недобросовісними продавцями.

Як підключити трифазний генератор?

Підключення генератора може здійснюватися як на вулиці, так і всередині приміщення. Якщо генератор встановлюється на вулиці, слід подбати про захист від снігу, дощу, зовнішнього середовища. Для цього можна використовувати контейнер або захисний кожух. Встановити його під звичайний навіс небезпечно.
Оскільки під час роботи двигун генератора видає сильний шум, необхідно заздалегідь подбати про звукоізоляцію.
При виборі місця установки потрібно врахувати тип запуску генератора. Апарати з ручним (пусковим тросом) або електростартером (ключом/кнопкою запалювання) краще поставити ближче до будинку або у підвалі. Це дозволить запускати резервне джерело навіть у сильну негоду.


З дистанційним або автоматичним (АВР) запуском такої потреби немає. АВР розшифровується "автоматичне введення резерву". Автоматика спрацьовує, коли в мережі зникає напруга, при цьому запуск генератора здійснюється автоматично. Такий спосіб ще називають аварійним.


Як розрахувати потужність генератора?


Перед встановленням генератора потрібно правильно розрахувати потужність генератора. Для цього потрібно скласти потужність усіх приладів у будинку, та вибрати генератор із запасом потужності.
Існує номінальна потужність – у цьому випадку навантаження має змінний характер, і середня потужність не повинна перевищувати 80%; і максимальна потужність (вона розрахована на 500 годин роботи, не повинна перевищувати 90% навантаження). Наприклад, номінальна потужність 2,5 квт, тоді максимальна потужність 2,8 квт.

Як підключити генератор?

Підключення електрогенератора здійснюється двома способами:

  1. Через рубильник (підключення до щитка);
  2. За допомогою автоматичного або напівавтоматичного введення резерву.


Підключення генератора до щитка здійснюється за допомогою перекидного або реверсивного рубильника:

  1. Перед установкою прокладається кабель, залежно від потужності генератора.
  2. Потім встановлюється в щиток сам рубильник у спеціальному ящику, що захищає його від іржі та корозії.
  3. Після цього залишається підключити рубильник (зверху розташовується кабель основної мережі, в центрі – приватний ланцюг будинку, внизу – заземлення), запустити генератор.


Підключення генератора з АВР напівавтоматичного типу має на увазі установку в захисних ящиках двох напівпровідників, які з'єднуються між собою. Коли вимикається світло, потрібно запустити резервне джерело живлення, тоді відбудеться автоматичний перехід із основної мережі до генератора.


Автоматичне введення резерву передбачає включення генератора автоматично, без будь-якого втручання.